"Co wiemy, a czego nie chcemy wiedzieć o LGBT+?" - nagranie webinarium

Webinarium zrealizowane zostało w ramach 2. edycji projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”.

Osobami prezentującymi byli:

• Ola Kaczorek - w Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza od dziewięciu lat. W tym czasie planowała strategie, współtworzyła i współredagowała publikacje, kreowała kampanie, organizowała wydarzenia i opracowywała metody edukacji i lobbingu. Od 13 lat w związku, którego nie może sformalizować w Polsce.
  • Hubert Sobecki - aktywista LGBT+, edukator, scenarzysta. Od 10 lat związany ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza. Współtworzył kampanie edukacyjne "Orientuj się!" oraz "Mówię, jak jest", a także "Artykuł osiemnasty" - pierwszy film dokumentalny o braku równości małżeńskiej w Polsce.

Webinarium prowadziła Bogna Mrozowska - koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 01:04:50.

00:14-05:20: Wprowadzenie
05:21-24:33: Część 1: Po co nam uprzedzenia?
24:34-44:35: Część 2: O co chodzi LGBT+?
44:36-50:24: Część 3: Czy to mnie dotyczy?
50:30-01:03:27: Sesja pytań i odpowiedzi

Wskazówki dotyczące tego, jak poprowadzić w swojej bibliotece rozmowę na temat LGBT+ znajdziesz w "ściągawce" poniżej (w materiałach do pobrania).

Polecane filmy:

• Artykuł osiemnasty - pierwszy film dokumentalny o braku równości małżeńskiej w Polsce. Historie par, które wyjechały z Polski, żeby wychowywać dzieci i wypowiedzi ekspertów o tym, co wydarzyło się w Polsce po 1989 roku w temacie osób LGBT+. Film do obejrzenia online pod adresem https://film.art18.pl za 10 PLN, lub za darmo, jeśli chodzi o pokaz publiczny - wtedy Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza prosi o kontakt mailowy.
  • Pride / Dumni i wściekli - historia sojuszu londyńskiego ruchu LGBT z masowo zwalnianymi walijskimi górnikami.
  • Milk / Obywatel Milk - historia pierwszego wyoutowanego polityka w Stanach Zjednoczonych zamordowanego w zamachu.
  • Stephen Fry: Out There - dwuczęściowy dokument BBC to seria rozmów byrtyjskiego aktora (i wyoutowanego geja) Stephena Fry'a ze skrajnymi homofobami na całym wiecie (m.in. zwolennikami kary śmierci dla gejów w Ugandzie, czy ideologami "zakazu propagandy homoseksualnej" w Rosji). Film dostępny za darmo (po angielsku) na YouTube: (1) https://youtu.be/IMPl25oraVc, (2) https://youtu.be/NLSIeNBqYKM.
  • The Death and Life of Marsha P. Johnson / Śmierć i życie Marshy P. Johnson - dokument o amerykańskiej transpłciowej aktywistce z zamieszkami Stonewall w tle.
  • And Then We Danced / A potem tańczyliśmy - film fabularny, historia miłosna dwóch gruzińskich tancerzy, gruzińskie kina, w których odbywały się pokazy, musiały być chronione policyjnymi kordonami przed atakami ultranacjonalistów.
  • Rafiki - film faburalny, historia miłosna dwóch dziewczyn w Nairobi, pierwszy kenijski film pokazywany na festiwalu w Cannes, władze Kenii zakazały jego dystrybucji na terenie kraju.
  • Changing the Game / Reguły gry - dokument o sytuacji młodych osób transpłciowych w sporcie.
  • How to Survive a Plague / Jak przetrwać zarazę - dokument o masowych protestach, które zmusiły amerykańskie władze do zajęcia się epidemią HIV/AIDS.
  • 5B / Oddział 5B - dokument o pielęgniarkach, które z własnej inicjatywy założyły specjalny oddział dla osób chorujących na AIDS, gdy władze wciąż ignorowały problem.

Polecane książki (dla młodzieży i dorosłych):

• Natalia Osińska, "Fanfik",
  • Juno Dawson, "Tęczowa książeczka. Poradnik dla nastolatków",
  • Alison Bechdel, "Fun Home. Tragikomiks rodzinny",
  • Jeanette Winterson - różne pozycje, np. "Nie tylko pomarańcze...",
  • Virginia Woolf, "Orlando".

Polecane książki (dla dzieci):

• Maria M. Pawłowska, Jakub Szamałek, "Kim jest ślimak Sam?",
  • Peter Parnell, Justin Richardson, "Z Tango jest nas troje",
  • Linda de Haan, Stern Nijland, "Król i król",
  • Shelagh McNichols, Jazz Jennings , Jessica Herthel, "Mam na imię Jazz".

2. edycja projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.