Spotkanie sieciujące Stref Innowacji, 26-27 listopada 2015 r.

W projekcie uczestniczą biblioteki z Jarocina, Oświęcimia, Wieliczki, Piekar Śląskich i Grodziska Mazowieckiego (uczestniczki edycji pilotażowej 2013-2014) oraz biblioteki z Cieszyna, Dąbrowy Górniczej, Głogowa, Gołdapi, Jasła, Krosna, Krotoszyna, Kwidzyna, Łap, Morąga, Nowego Tomyśla, Oławy, Piaseczna, Piotrkowa Trybunalskiego, Przasnysza, Sępólna Krajeńskiego, Słupska, Sopotu, Suchej Beskidzkiej i Wołomina.

W dniach 26-27 listopada 2015 r. w Serocku pod Warszawą odbyło się spotkanie sieciujące uczestników Stref Innowacji. Uczestnicy Stref Innowacji wzięli udział w inspirujących warsztatach i spotkaniach, podsumowywali dotychczasowe dokonania w projekcie, dzielili się doświadczeniami i pomysłami, planowali przyszłość swoich Stref.

Tematy poruszane podczas warsztatów i dyskusji to między innymi:

• czy i jak biblioteki mogą wprowadzać innowacyjne zmiany w swoim środowisku,
  • jak działa think-tank i w jaki sposób korzystać z zasobów społeczności lokalnej w rozwoju biblioteki i Strefy Innowacji,
  • jak nawiązywać i rozwijać współpracę w środowisku lokalnym,
  • jak włączać różnorodność kulturową w działania biblioteki,
  • w jaki sposób biblioteka może prowadzić działania sprzyjąjące integracji imigrantów,
  • jak efektywnie komunikować się w Internecie, z jakich korzystać narzędzi, jak przyciągnąć uwagę i zdobyć zainteresowanie użytkowników urządzeń mobilnych,
  • jakie są zastosowania druku 3D, jak wykorzystać go w bibliotece, na co zwrócić uwagę planując zakup drukarki przestrzennej i jej udostępnianie mieszkańcom,
  • co to jest sieć LABiB i jak korzystać z jej potencjału,
  • jak budować dobre relacje i efektywnie komunikować się w zespole.

Uczestnicy Stref Innowacji dzielili się refleksjami, pomysłami na działania i doświadczeniami z już zrealizowanych inicjatyw w swoich bibliotekach, a wspólnie z realizatorami projektu planowali przyszłość swoich Stref. Lampy, które otrzymały wszystkie Strefy Innowacji, nawiązują do motywu żarówki, wykorzystanego w logotypie projektu, symbolizującego pomysłowość, kreatywność oraz innowacyjność bibliotek i bibliotekarzy.

Więcej zdjęć ze spotkania znajduje się w serwisie Flickr.