Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji

W ostatnich latach poważnym problemem debaty publicznej na całym świecie jest rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości – tzw. „fake newsów”. Problem ten wzmacnia negatywne zjawiska obecne także w naszym kraju: podziały społeczne, trudność w prowadzeniu dialogu czy osiąganiu porozumienia. Lokalne instytucje i organizacje (biblioteki, szkoły, organizacje pozarzadowe) mogą przyczynić się do zmiany tej sytuacji, na przykład pomagając mieszkańcom swoich miejscowości bardziej świadomie korzystać z mediów (tradycyjnych i społecznościowych), a także oceniać rzetelność i prawdziwość rozpowszechnianych informacji.

Tym właśnie zagadnieniom poświęcony jest projekt „Kliknij. Sprawdź. Zrozum”, który realizujemy wraz z partnerami – Goethe-Institut oraz z Polityką Insight. Działania w ramach projektu obejmują:

  • realizację trzech webinariów (w grudniu, styczniu i lutym),
  • przygotowanie i udostępnienie wszystkim zainteresowanym materiałów edukacyjnych,
  • przeprowadzenie szkoleń dla bibliotekarek i bibliotekarzy.

Na tej stronie publikujemy nagrania webinariów oraz dotychczas opracowane materiały. Kolejne materiały będą się pojawiać w miarę ich ukazywania się.

NAGRANIA WEBINARIÓW 

Przedstawiamy nagranie webinarium "Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji", które odbyło się  12 grudnia 2018 r. Było to webinarium otwierające projekt "Kliknij. Sprawdź. Zrozum". Podczas spotkania rozmawialiśmy o:

  • tzw. „fake newsach” – czym są, jaka jest skala problemu i jak można się przed nimi chronić,
  • narzędziach, za pomocą których można weryfikować prawdziwość informacji,
  • tym, o czym warto pamiętać, czytając teksty,
  • dalszych działaniach zaplanowanych w projekcie "Kliknij. Sprawdź. Zrozum".

Prezentujący:

Katarzyna Białousz – Goethe-Institut
Weronika Rędziniak – Polityka Insight
Piotr Henzler – autor poradnika "Kliknij. Poznaj. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji", przygotowywanego w ramach projektu.

Prowadząca: Agnieszka Koszowska - Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego 

Nagranie (60 min):

MATERIAŁY EDUKACYJNE

Jak odnaleźć się w gąszczu różnego rodzaju informacji, które trafiają do nas na co dzień? Jak odróżnić prawdziwe wiadomości od tzw. "fake newsów"? Czym właściwie są fake newsy i jak się przed nimi chronić? Na czym polega krytyczne myślenie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poradniku "Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji".

Publikacja składa się z trzech części. W pierwszej z nich przedstawiamy kluczowe informacje na temat kompetencji i nawyku krytycznego myślenia, które staje się coraz ważniejsze, lecz bywa niedoceniane, a przynajmniej – niedostrzegane. Część druga poświęcona jest fake newsom: czym są, jakie są ich rodzaje, jakie działania są podejmowane, aby ograniczyć ich ilość i znaczenie, oraz co każda osoba może sama zrobić, aby się na nie uodpornić. Trzecia część poradnika to tzw. narzędziownik. Znajdziesz w nim wskazówki, na co szczególnie zwrócić uwagę, zastanawiając się nad prawdziwością wiadomości, i jak wykorzystać konkretne aplikacje, dodatki i programy, aby pomogły Ci w takiej weryfikacji.

Zachęcamy do korzystania!

NARZĘDZIA POMAGAJĄCE WERYFIKOWAĆ PRAWDZIWOŚĆ INFORMACJI

ARTYKUŁY I INNE MATERIAŁY OPRACOWANE W RAMACH PROJEKTU