Gorlicki Klub Kodowania, czyli młodzi wizjonerzy w bibliotece

Punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja Pawła Piotrowskiego o początkach firmy Apple. Paweł to uczeń ostatniej klasy jednego z gorlickich gimnazjów, bloger, pasjonat technologii i programowania. "Od lat był czytelnikiem naszej biblioteki, jednak jego pasję poznaliśmy, gdy chroniąc się przed deszczem w bibliotece zaczął rozmowę z Katarzyną Marchwicą,która jest obecnie jednym z opiekunów Klubu Kodowania" — mówi Bartłomiej Kiełtyka z gorlickiej MBP. Gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach znalazła się w gronie instytucji biorących udział w projekcie "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę" i zdecydowała się utworzyć lokalny klub kodowania, Paweł stał się pierwszą osobą, z którą podzielono się tym pomysłem. "Dzięki Pawłowi i jego koledze z klasy Miłoszowi, udało nam się zachęcić siedmioro młodych osób, by zaangażowały się w działania klubu. Są wśród nich programiści, grafik komputerowy, akustyk i sprzętowiec" — wspomina  Bartłomiej Kiełtyka. 

Jeszcze przed pierwszym klubowym spotkaniem, młodzi pasjonaci pomagali prowadzić zajęcia dla dzieci z programowania w języku Scratch, zorganizowane podczas ferii zimowych w bibliotece. Teraz uczestnicy klubu wraz z opiekunami starają się zbudować drużynę, która będzie dzielić się swoimi pasjami i uczyć od siebie tego, co najlepsze.

Formuła klubu jest otwarta: biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych pasjonatów technologii i kodowania do udziału w spotkaniach. Podczas kolejnych spotkań młodzi klubowicze wystąpią w roli instruktorów, wykorzystując roboty Finch udostępnione w ramach projektu „Link do przyszłości” do przeprowadzenia wraz z bibliotekarzami zajęć dla dzieci, rozwijających umiejętności kodowania w języku Scratch.

 

Fot. Bartłomiej Kiełtyka, MBP w Gorlicach