Zorganizuj w swojej miejscowości „Godzinę Kodowania”!

W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. Barack Obama, Bill Gates czy Mark Zuckerberg. Godzina Kodowania potrwa od 4 do 10 grudnia 2017 r.. 

Z jakich narzędzi skorzystać?

Co roku partnerzy akcji tworzą dedykowane kampanii bezpłatne zasoby w formie gier – samouczków. Biblioteka tych zasobów jest już bardzo pokaźna, a nauka w oparciu o nie może być niezwykle atrakcyjna dla uczestników. Towarzyszą jej bowiem znane i lubiane postaci z bajek i filmów. 

Szczególnie polecamy Wam zorganizowanie zajęć z „Minecraftem” (https://code.org/minecraft) w oparciu o jeden z trzech zasobów przygotowanych na tę okazję przez Microsoft, partnera projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Programowanie ze Stevem i Alex z pewnością przypadnie do gustu uczniom szkół podstawowych i gimnazjalistom. Jeśli uczestnicy Waszych działań znają już zasoby z poprzednich lat („Poszukiwacz przygód z Minecraftem” (https://studio.code.org/s/minecraft/stage/1/puzzle/1), „Projektant Minecrafta” (https://studio.code.org/s/mc/stage/1/puzzle/1), koniecznie zaproście ich do Godziny Kodowania z najnowszą grą – samouczkiem w świecie Minecraft „Minecraft: Hero’s Journey” (https://studio.code.org/s/hero/stage/1/puzzle/1). 

W zależności od wieku i zainteresowań uczestników, mogą oni uczyć się kodowania również z Anną i Elzą z „Krainy lodu” (https://studio.code.org/s/frozen/stage/1/puzzle/1), BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds” (https://studio.code.org/hoc/1). Wszystkie zasoby przygotowane przez organizatorów akcji dostępne są pod adresem: www.code.org/learn. Możecie również zorganizować inne zajęcia dotyczące nauki programowania – liczy się każda inicjatywa zachęcają do rozwijania tej umiejętności!

JAK SIĘ WŁĄCZYĆ?

Do akcji można włączyć się na wiele różnych sposobów, np. organizując specjalne wydarzenie w bibliotece lub prowadząc wyjątkową lekcję informatyki w szkole. Nie muszą to być wyłącznie zajęcia zorganizowane. Możesz poinformować o akcji w przestrzeni swojej instytucji (skorzystaj z gotowych „koziołków” dostępnych do pobrania poniżej) i udostępnić jej użytkownikom  komputer z dostępem do zasobów na www.code.org/learn.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania webinarium „Godzina Kodowania w bibliotece”, które zorganizowaliśmy z okazji kampanii w 2015 r. Dowiecie się z niego m.in., z jakich narzędzi i metod skorzystać, aby bez większych przygotowań włączyć się w akcję i zorganizować ciekawe zajęcia z kodowania dla dzieci, młodzieży, a nawet dla starszych.

NIE ZAPOMNIJ O REJESTRACJI SWOICH AKYWNOŚCI NA MAPIE WYDARZEŃ!

Niezależnie na jaki rodzaj Godziny Kodowania się zdecydujesz, zarejestruj się w prostym (dostępnym w języku polskim!) formularzu: https://hourofcode.com/pl#join, aby Twoja miejscowość znalazła się na mapie wydarzeń. Jeżeli prowadzisz Lokalny Klub Kodowania dodaj przy nazwie swojej instytucji „(LKK)”. Uwaga: formularz dostępny będzie do 12 grudnia.