Znamy laureatki Stypendium im. Olgi Rok!

Stypendium w Konkursie im. Olgi Rok jest finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy wnuczki Olgi Rok – Anny, która w ten sposób chciała upamiętnić życie i pracę babci – bibliotekarki z Warszawy. Jego celem jest wsparcie rozwoju osobistego bibliotekarek z całej Polski oraz zebranie i docenienie historii kobiet, które – podobnie jak kiedyś Olga Rok – potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań, do przełamywania stereotypów i które wspierają rozwój swoich społeczności.

Kryteria brane pod uwagę przez Kapitułę Konkursu to: zaangażowanie kandydatki w działalność biblioteki, ze szczególnym uwzględnieniem nowatorskich metod współpracy z osobami korzystającymi z biblioteki oraz z jej innymi partnerami, ambicje i plany na przyszłość, m.in. planowany sposób wykorzystania stypendium oraz całokształt doświadczeń życiowych kandydatki, w kontekście pracy w bibliotece i poza nią.

W tegorocznym konkursie w kategorii „placówka biblioteczna większa” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie. Kapituła konkursu doceniła szczególnie partnerskie, innowacyjne podejście do współpracy z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi: od warsztatów dla dzieci widzących, które uczą się empatii poruszając się z białą laską lub czytając brajlem, po konkurs książki dotykowej, dzięki któremu dzieci niewidome i słabowidzące mogą doświadczyć przyjemności obcowania z ilustracjami, nie tylko tekstem. Pani Agnieszka organizuje również od 8 lat Festiwal Dekonstrukcji Słowa “Czytaj”, i – jak sama mówi – “w czasie tygodnia festiwalowego staram się pokazać Bibliotekę jako miejsce przyjazne, otwarte na niekonwencjonalne działania i różnego typu współpracę. Oprócz spotkań autorskich odbywają się wtedy wystawy, warsztaty, koncerty, gry fabularne (LARP). Festiwal włączył w promocję literatury zarówno większość częstochowskich instytucji kultury, jak i prywatne kluby, puby i kawiarnie. Wyzwolił ogromne zaangażowanie ludzi kultury, artystów, mieszkańców miasta.“

W kategorii “placówka biblioteczna mniejsza” stypendium w wysokości 5.000 PLN zdobyła pani Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej. „Ojczysty – dobrze zaprogramowany”, to jej pomysł na łączenie nauki języka polskiego i nowych technologii, np. zachęcając dzieci do stworzenia gry ortograficznej w języku Scratch. Kolejny jej projekt, który niedawno ruszył to “Rozkwitam, bo czytam”: osoby czytające są nagradzane cebulkami kwiatowymi i zachęcane do wspólnego sadzenia i upiększania terenu gminy.  Pani Sylwia wierzy także w siłę sieci, uczenia się od siebie nawzajem i dlatego zorganizowała pierwszą konferencję dla bibliotekarzy i bibliotekarek powiatu trzebnickiego. Spotkania odbywają się regularnie do dziś, a sąsiadki -bibliotekarki pomagają sobie nawzajem np. w organizacji spotkań autorskich.

Wyróżnienia w postaci książek ufundowanych przez Wydawnictwo Czarne otrzymały panie:

• Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie za fantastyczną pracę z młodzieżą w ramach pOBUDZONYCH,
  • Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK za stworzenie pierwszej w Polsce muzealnej biblioteki publicznej,
  • Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy za projekt #IKnowaLibrarianWho odczarowujący wizerunek osób pracujących w bibliotekach, oraz
  • Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej za świetne łączenie działania w bibliotece z zaangażowaniem społecznych, m.in. w ramach Kongresu Kobiet.

Nagrody zostały wręczone podczas 9. ogólnopolskiego kongresu bibliotek "Brawo My! Brawo Wy!", który odbył się 15 i 16 listopada 2018 r. w Łodzi.

Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Operatorem Funduszu jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, promująca ideę funduszy wieczystych i kapitałów żelaznych w ramach kampanii „Jesteśmy dziś, jutro, zawsze”. Partnerem Merytorycznym przedsięwzięcia jest FRSI.

Szczegółowe informacje o Funduszu Wieczystym im. Olgi Rok oraz poprzednich edycjach konkursu są dostępne na stronie www.projektbabcia.pl.