Znamy biblioteki biorące udział w akcji „My ’89”

Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia!

Lista bibliotek biorących udział w akcji (kolejność alfabetyczna według miejscowości):

1. Zespół Szkół im. Juliana Tuwima (biblioteka szkolna) - Bielsko-Biała (województwo śląskie)
  2. Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie - Chrzanów (województwo małopolskie)
  3. Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie - Czarnocin (województwo świętokrzyskie)
  4. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna - Garwolin (województwo mazowieckie)
  5. Szkoła Podstawowa w Biesalu (biblioteka szkolna) - Gietrzwałd (województwo warmińsko-mazurskie)
  6. Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina w Gostyninie - Gostynin (województwo mazowieckie)
  7. Grodziska Biblioteka Publiczna w Grodzisku Wielkopolskim - Grodzisk Wielkopolski (województwo wielkopolskie)
  8. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grojcu (biblioteka szkolna) - Grojec (województwo małopolskie)
  9. Miejska Biblioteka Publiczna - Jawor (województwo dolnośląskie)
  10. Miejska Biblioteka Publiczna w Lipnie - Lipno (województwo kujawsko-pomorskie)
  11. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu - Lubań (województwo dolnośląskie)
  12. Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie - Luzino (województwo pomorskie)
  13. Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka (biblioteka szkolna) - Łęczyca (województwo łódzkie)
  14. Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza (biblioteka szkolna) - Mrozy (województwo mazowieckie)
  15. Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą - Nowe Miasto nad Wartą (województwo wielkopolskie)
  16. Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim - Ożarów Mazowiecki (województwo mazowieckie)
  17. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Witolda Gombrowicza w Ożarowie - Ożarów (województwo świętokrzyskie)
  18. Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem - Poświętne (województwo podlaskie)
  19. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna i Proszowicach - Proszowice (województwo małopolskie)
  20. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach - Suwałki (województwo podlaskie)
  21. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach - Szebnie (województwo podkarpackie)
  22. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku (Filia nr 2) - Włocławek (województwo kujawsko-pomorskie)

Co dalej?

1. Do 30 września 2019 roku biblioteki mają czas na:
    1. zmobilizowanie grupy użytkowników do włączenia się w akcję zbierania pamiątek i nagrywania wspomnień,
    2. zorganizowanie spotkania prezentującego nagrane wspomnienia i zebrane pamiątki,
    3. przygotowanie i umieszczenie w Internecie filmowej relacji z przeprowadzonych działań (relacja nie powinna być dłuższa niż 3-5 minut i może zostać zamieszczona np. na koncie biblioteki na Facebooku, YouTube czy na jej stronie WWW),
    4. przesłanie za pośrednictwem formularza online linku do filmowej relacji wraz z krótkim opisem przeprowadzonych działań – formularz zostanie uruchomiony na początku września, a link do niego zostanie wysłany do wszystkich bibliotek biorących udział w akcji.
  2. Do 18 października 2019 roku wyłonionych zostanie pięć najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawami książek. Ocenie podlegać będzie:
    1. sposób zbierania wspomnień, w tym różnorodność rozmówców,
    2. sposób realizacji spotkania prezentującego nagrane wspomnienia i zebrane pamiątki,
    3. relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców.

SKORZYSTAJ Z MATERIAŁÓW!

Zapis webinarium "My '89 - nagrywanie wspomnień"

Czas trwania: 01:04:40

00:14-04:05 Wprowadzenie
04:06-21:34 Część 1: o historii mówionej jako sposobie dokumentowania przeszłości
21:35-31:20 Część 2: o tym, jak przygotować się do nagrania i jak je przeprowadzić
31:22-44:06 Część 3: o aspektach technicznych związanych z rejestrowaniem nagrań
44:07-48:15 Część 4: o tym, co należy zrobić po zakończeniu nagrania
51:10-01:02:30  Sesja pytań i odpowiedzi

Film, który odtwarzany był po 48:20 minucie webinarium, można obejrzeć pod adresem:

Scenariusz realizacji nagrań

Scenariusz oraz nagranie webinarium są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowa. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Dominika Czapigo oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Utwory powstały w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, realizowanego przez FRSI. Zezwala się na dowolne wykorzystanie treści – pod warunkiem zachowania niniejszej informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, posiadanych prawach oraz o Programie Rozwoju Bibliotek. Treść licencji jest dostępna na stronie https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.pl.

Akcja „My ‘89” prowadzona jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Akcja "My '89" jest realizowana w ramach Inicjatywy Rok Wolności, społecznych obchodów trzydziestolecia przemian demokratycznych w Polsce.