Zgłoś swoją bibliotekę do drugiej edycji projektu „Kodowanie w bibliotece”!

Do udziału w projekcie zapraszamy biblioteki, które brały udział w drugiej albo trzeciej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek (tzn. przystąpiły do PRB w 2011 lub 2013 r.), jako biblioteki wiodące albo partnerskie. Oferujemy sprzęt do nauki podstaw programowania oraz wiedzę na temat organizacji i prowadzenia tego typu zajęć w bibliotece .

Każda biblioteka uczestnicząca w projekcie otrzyma sprzęt w formie zestawu, na który składać się będą:

• trzy tablety,
  • trzy gry edukacyjne Scottie Go!,
  • trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej (z dostępem do bazy scenariuszy) wraz z akcesoriami: matą edukacyjną, kompletem fiszek do ćwiczeń na macie oraz Magic Dongle do podłączenia Photona do komputera (po jednym Dongle na robota).

Aby się zgłosić do projektu, należy do 10 grudnia 2018 roku wypełnić i wysłać zgłoszenie za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie:

Serdecznie zapraszamy i gorąco zachęcamy do udziału w projekcie!

Kontakt:

Pytania w sprawie naboru do projektu prosimy kierować na adres e-mail: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl

Dlaczego warto uczyć się programowania?

Kodowanie, programowanie – bywa nazywane „trzecim językiem”, który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, by odnaleźć się dzis na rynku pracy. Jest to też umiejętność uważana za jedną z ważniejszych kompetencji XXI wieku. Przydaje się nie tylko w branżach technologicznych, ale tez w innych dziedzinach, niekoniecznie związanych z naukami ścisłymi. Warto mieć – przynajmniej podstawowe – umiejętności programistyczne, by móc zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim - pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych elektronicznych urządzeń i usług.

Przeczytaj, dlaczego warto uczyć (się) programowania i co można zyskać posiadając tę umiejętność:

Dlaczego warto prowadzić naukę programowania w bibliotece?

Biblioteki publiczne od dawna prowadzą działania edukacyjne o tematyce związanej z nowymi technologiami i odnoszą w tej dziedzinie duże sukcesy. Zajęcia warsztatowe z podstaw obsługi komputera, Internetu, różnych programów czy usług – bezpłatne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych, prowadzone w przyjaznej atmosferze, bez rygorów obecnych w szkołach i innych instytucjach formalnej edukacji – są atrakcyjną propozycją  zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób starszych. W przypadku programowania uczenie się przez zabawę, eksperymentowanie i dzielenie się z innymi często przynosi dobre efekty, może więc doskonale sprawdzić się w ofercie edukacyjnej bibliotek.

Naukę podstaw programowania można uatrakcyjnić wykorzystując nowoczesne pomoce edukacyjne, takie jak roboty czy gry planszowe. Gra Scottie Go! umożliwia prowadzenie ciekawych zajęć bez komputera, za to z tabletami, w formie zabawy i z elementami rywalizacji. Z kolei robot Photon to nowoczesna innowacyjna zabawka edukacyjna, produkowana przez polską firmę Photon Entertainment. Z Photonem można prowadzić zajęcia już najmłodszymi dziećmi (od 5. roku życia) i stopniowo zwiększać poziom trudności. Na zajęciach można wprowadzać elementy zabaw ruchowych z wykorzystaniem maty edukacyjnej i specjalnych fiszek.

Co dzięki projektowi zyska biblioteka?

• wprowadzi do swojej oferty nowatorskie działania edukacyjne, będące odpowiedzią na ważne potrzeby mieszkańców,
  • rozszerzy i rozwinie swoją działalność edukacyjną, dzięki czemu pomoże młodym ludziom zdobywać przydatne umiejętności,
  • zaprezentuje się – mieszkańcom, partnerom, władzom samorządowym – jako nowoczesna, otwarta, dostrzegająca nowe trendy instytucja oraz miejsce zdobywania nowej wiedzy i umiejętności,
  • zyska nowych użytkowników, ugruntuje swój pozytywny wizerunek w otoczeniu,
  • … i być może przyczyni się do odkrycia w swojej okolicy zdolnych młodych „koderów”, którzy złapią bakcyla i dalej będą rozwijać swój talent.

Co dzięki projektowi zyskają dzieci i młodzież w Waszej miejscowości?

• nauczą się myśleć logicznie i skuteczniej rozwiązywać problemy,
  • odkryją i rozwiną swoje zdolności, pasje i szczególne talenty,
  • będą bardziej świadomie i z większym zrozumieniem korzystać z różnych urządzeń elektronicznych, programów i usług,
  • będą dobrze się bawić i miło spędzać czas w bibliotece, a przy okazji gimnastykować szare komórki,
  • … i w dłuższej perspektywie, będą miały szansę na znalezienie pracy odpowiadającej ich zainteresowaniom.

Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.