Zgłoś swoją bibliotekę do akcji "Żonkile"

Akcja Żonkile w Warszawie i w całej Polsce

19 kwietnia 2019 roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia wolontariusze indywidualni i uczniowie warszawskich szkół w ramach akcji Żonkile będą rozdawać papierowe żonkile na ulicach Warszawy. Szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce mogą włączyć się w akcję w dowolnej formie, organizując w swoich placówkach w okolicach 19 kwietnia działania z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Muzeum POLIN.

Dlaczego żonkil?

Żonkil symbolizuje pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman, jeden z jego przywódców, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili. Odwołując się do tego prostego, a zarazem wyrazistego symbolu, Muzeum POLIN chce przybliżyć młodemu pokoleniu ważną część historii oraz uczyć aktywnej postawy i działania w lokalnej społeczności. Tegoroczna akcja Żonkile jest szczególna również z uwagi na 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana.

Łączy nas pamięć!

Z roku na rok rośnie liczba osób, które znają akcję Żonkile i chcą się do niej przyłączyć. W ubiegłym roku do akcji włączyło się blisko 73 500 uczniów z ponad 800 szkół z całej Polski oraz blisko 13 tysięcy osób ze 184 innych instytucji i organizacji. Inicjatywa jest rozpoznawalna przede wszystkim z powodu rozdawanych przez wolontariuszy papierowych kwiatów. Natomiast do akcji można się włączyć także w innej formie.

Jak dołączyć do akcji Żonkile?

Zgłoszenie do akcji Żonkile jest bardzo proste i szybkie, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie Muzeum POLIN (link do formularza). Szkoły, biblioteki i instytucje z całej Polski mają na to czas do 15 kwietnia.

Co możesz zrobić w ramach akcji Żonkile w swojej szkole, bibliotece, instytucji?

Każda szkoła, biblioteka i instytucja może zorganizować własne działania w ramach akcji Żonkile. Aby dołączyć do akcji, wystarczy do 15 kwietnia wypełnić właściwy formularz dostępny na stronie internetowej Muzeum POLIN. Po potwierdzeniu zgłoszenia, instytucja otrzyma wskazówki oraz materiały edukacyjne, które pomogą jej zorganizować obchody rocznicy wybuchu powstania. Może to być np. zorganizowanie tematycznego apelu szkolnego lub zaplanowanie wycieczki śladami społeczności żydowskiej w danym mieście. To jedynie przykładowe propozycje, ponieważ ile szkół, bibliotek i instytucji, tyle pomysłów na przeprowadzenie akcji w swojej okolicy. Ze strony POLIN instytucje mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i przekazanie odpowiednich materiałów edukacyjnych.

Jakie materiały otrzymają zgłoszone szkoły, biblioteki i instytucje?

Jak co roku Muzeum POLIN przekazuje zgłoszonym szkołom, bibliotekom i instytucjom pakiet materiałów edukacyjnych, m.in.:

• szablony do samodzielnego wykonania żonkili,
  • film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” wraz ze scenariuszami lekcji (zawierającymi karty pracy oraz teksty do pracy z uczniami),
  • komiks wyjaśniający, skąd pochodzą żonkile,
  • prezentacje i plakaty edukacyjne dotyczące historii getta warszawskiego, powstania w getcie oraz Marka Edelmana.

fot. D. Olszyńska