Wystartowały BiblioLABy - regionalne spotkania bibliotekarzy

Spotkanie w Lublinie odbyło się pod hasłem „Różne twarze biblioteki”. Wzięło w nim udział ponad 100 bibliotekarzy z całego województwa. Hasło przewodnie tego zjazdu nawiązuje do niezwykle zróżnicowanych kompetencji, które posiadają obecnie pracownicy bibliotek. Do ich zadań należy szeroko rozumiana promocja czytelnictwa realizowana poprzez coraz bardziej innowacyjne działania, zorientowane na potrzeby odbiorców. Podczas zjazdu w Lublinie bibliotekarze poruszali m.in. tematy związane z tworzeniem mikrobibliotek, projektowaniem oferty dla rodzin, nagrywaniem audiobooków, wprowadzaniem do instytucji elementów grywalizacji w postaci np. escape roomów czy gier miejskich.

Nie zabrakło również zagadnień dotyczących wykorzystania nowych technologii, znaczenia kreatywności w podejmowanych działaniach oraz wizerunku samego bibliotekarza. Podczas krótkich prelekcji zostały zaprezentowane programy i platformy, które mogą umożliwić uczestnikom wielowymiarowy rozwój (tj. program Erasmus+, Platforma Komisji Europejskiej EPALE, portal i działania Sieci LABiB). Spotkanie zakończyła dyskusja o na wybrany przez uczestników temat dotyczący współpracy bibliotekarzy z różnych pokoleń.

Istotą BiblioLABów jest stworzenie przestrzeni, w której bibliotekarze mogą rozwijać się, czerpać wiedzę od siebie nawzajem, a także naładować się pozytywną energią przed powrotem do pracy.

Miejsca i terminy kolejnych BiblioLAB-ów:

27.09 - Piaseczno (mazowieckie)
11.10 - Szczecin (zachodniopomorskie)
18.10 - Gorlice (małopolskie)
25.10 - Koźmin Wlkp. (wielkopolskie)

Szczegółowe informacje oraz zapisy są dostępne na tej stronie: https://grupalabib.wixsite.com/bibliolab

Partnerami wydarzenia są: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, EPALE Polska - uczenie się dorosłych, Good Books - innowacje w kulturze i edukacji. Patronat honorowy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Tekst: Monika Schmeichel-Zarzeczna
Zdjęcia: Grzegorz Winnicki