Wyniki konkursu na ekspertki i ekspertów

W konkursie wpłynęło do nas kilkadziesiąt ciekawych i inspirujących zgłoszeń – za wszystkie bardzo dziękujemy! Wybór nie był łatwy, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się zaprosić na kongres następujące osoby:

Prezentacje dobrych praktyk

1. Katarzyna Heród (Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu) – o projekcie „Nieruchomość literacka”, w ramach którego młodzież tworzy Mikrobiblioteki (domki z książkami) do postawienia w przestrzeni miasta.
  2. Paulina Kalinowska (Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu) – o projekcie „Książka żyje… Naprawdę!”, w ramach którego młodzież wykonała wyjątkowe zdjęcia z postaciami ze świata książek.
  3. Przemysław Kowalski (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno) – o zajęciach w ramach Lokalnego Klubu Kodowania z wykorzystaniem najróżniejszych programów, gier i zasobów dostępnych online.
  4. Dagna Kruszewska-Mach (Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie) – o twórczym i nieoczywistym wykorzystaniu tabletów podczas zajęć w bibliotece.
  5. Łukasz Żywulski (Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich) – o tym, jak zadbać o to, by biblioteka miała estetycznie zaprojektowane materiały promocyjne, ciekawą szatę graficzną strony internetowej i pomysłowe oznakowanie wnętrz.

Warsztaty

1. Mateusz Krasicki (Gminna Biblioteka Publiczna w Przedmościu) – o tym, jak pracować z robotami Lego.
  2. Bartosz Łapszyński i Marta Wasila (Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach) – o tym, jak odkryć artystę w młodym czytelniku.
  3. Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Filia Wisła Wielka) – o śledztwie, escape roomach, podchodach i innych zabawach detektywistycznych.
  4. Dawid Staniek (Biblioteka Miejska w Cieszynie) – o Gwiezdnych Wojnach w bibliotece, czyli o programowaniu i nie tylko, m.in. z wykorzystaniem zestawów Arduino.
  5. Iwona Sygut (Szkoła Podstawowa nr 9 w Legnicy) – o tym, jak kodować nie tylko online, ale i offline, i jak wykorzystywać do tego codzienne przedmioty, takie jak kubki, papier czy kredki.
  6. Piotr Tarnowski (Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Polesie) – o tym, jak drukować w 3D i wykorzystać to np. do stworzenia bibliotecznych zakładek.

Wszyscy laureaci otrzymają wiadomość e-mail z imiennym zaproszeniem oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi ich udziału w kongresie.

Więcej informacji:

Zuzanna Ogrodnik: zuzanna.ogrodnik@frsi.org.pl, tel. 573-988-832.

Ogólnopolski kongres bibliotek: „Biblioteka twórców” realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.