Rozpoczęła się pilotażowa edycja projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.”

W odpowiedzi na wyzwania związane z napływem dużej liczby migrantów i migrantek z Ukrainy do Polski z powodu wojny w Ukrainie, uruchomiliśmy stronę "Biblioteki dla Ukrainy", na której zamieszczamy przydatne informacje i materiały dla bibliotek wspierających osoby z Ukrainy. Nawiązaliśmy także współpracę z międzynarodową organizacją humanitarną Save the Children International, która pomaga dzieciom i ich rodzinom na całym świecie, zwłaszcza zagrożonym społecznych wykluczeniem lub mieszkającym na terenach dotkniętych konfliktami. 

Wraz z Save the Children International przygotowaliśmy projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”. Będziemy w nim pomagać bibliotekom wspierającym dzieci i młodzież z Ukrainy w kontynuacji nauki w ukraińskiej szkole online, adaptacji do polskiej szkoły, korzystaniu z różnych form zajęć rozwojowych w bibliotekach oraz nauce języka polskiego i integracji ze społecznościami w Polsce. Biblioteki wyposażymy w sprzęt elektroniczny, przeszkolimy bibliotekarki i bibliotekarzy oraz przekażemy granty na wyposażenie pomocne w prowadzeniu zajęć. Będziemy również wspierać dorosłych opiekunów ukraińskich dzieci. 

Rozpoczęła się edycja pilotażowa projektu, do której zaprosiliśmy 20 bibliotek. Kilka z nich przeprowadziło już pierwsze zajęcia z uczniami i uczennicami, pomagając im w korzystaniu z udostępnionych przez ukraińskie Ministertwo Edukacji lekcji online w bieżącym roku szkolnym. 

Projekt potrwa do czerwca 2023 roku. Więcej informacji już wkrótce.

 

Fot. Biblioteka Gdynia
Fot. Biblioteka Gdynia
Fot. Biblioteka Gdynia
Fot. Biblioteka Gdynia
Fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin
Fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin