Ponad 1300 bibliotek organizuje nocne wydarzenia w ramach akcji Noc Bibliotek

W akcji "Noc BIbliotek" biorą udział biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, uczelniane, przedszkolne, parafialne, klasztorne, muzealne, szpitalne, więzienne, biblioteki instytutów naukowych, a także wszelkie inne miejsca, w których można poczytać na miejscu lub wypożyczyć książki. Każda z bibliotek przygotowała dla swoich użytkowników wieczorne i / lub nocne wydarzenia, w tym: spotkania z autorami, warsztaty, pokazy filmowe, gry literackie, konkursy, spektakle teatralne oraz rozmaite zabawy z książkami i ich wspólne czytanie.

Biblioteki uczestniczące w akcji organizują też pokazy filmu dla dzieci "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra" w reżyserii Pontusa Klänge i Waltera Söderlund, o młodych detektywach znanych z książek Martina Widmarka i Heleny Willis.

Organizatorzy inauguracji Nocy Bobliotek oraz XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom również przygotowali wiele atrakcji, między innymi pokaz filmu i warsztaty interaktywne dla dzieci na podstawie serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, spotkania z udziałem gości specjalnych: Teresy Lipowskiej, Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, Doroty Koman, Grzegorza Kasdepke, Michała Rusinka i wspólne czytanie.

Planowana jest transmisja online z następujących części wydarzenia:

Godz. 19.00 - 20.15
Centralna Inauguracja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (XVI OTCD) pod hasłem „Czytanie zbliża” i III Nocy Bibliotek pod hasłem „Czytanie porusza”, z udziałem Ambasadorów kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” i gości specjalnych: Teresy Lipowskiej, Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, Doroty Koman, Grzegorza Kasdepke, Michała Rusinka.

Godz. 20.30 - 21.30
Czekoladowy Wieczór Literacki: „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” z udziałem autorek opowiadań zamieszczonych w książce: Katarzyny Ryrych i Katarzyny Terechowicz oraz aktorki – Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej, prowadzenie Dorota Koman, krytyk literackie, poetka i redaktorka książki „Gorzka czekolada”.

Dowiedz się, jak obejrzeć transmisję

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W wielu miejscowościach Tydzień Czytania Dzieciom jest od lat stałym, i często jedynym, dużym wydarzeniem kulturalnym z udziałem lokalnych osobistości, władz samorządowych i mediów. Wypełniają go tysiące imprez czytelniczych, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom będzie obchodzony w ponad 3500 miast i miejscowości.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Będą śledztwa, romanse, czary i groza.  Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni.

Organizatorzy i partnerzy akcji:
Organizator akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorzy: Instytut Książki, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Polona.pl, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Miasto Stołeczne Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Filmoteka Narodowa, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Egmont, Wydawnictwo Znak Emotikon, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, ClickMeeting.
Patroni: Magazyn Książki, Gazeta Wyborcza, Lustro Biblioteki, Biblioteka w szkole.
Akcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.