Ponad 1000 bibliotek weźmie udział w II edycji akcji Noc Bibliotek!

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to okazja do niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów i wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, sąsiedzi w każdym wieku wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. Pierwsza edycja akcji w maju 2015 roku zamieniła się w pełną inwencji noc czytelnictwa z udziałem 600 bibliotek z całej Polski. Odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Na stronie akcji biblioteki znajdą wiele propozycji nocnych działań czytelniczych. W Roku Sienkiewicza organizatorzy zachęcają do wspólnego czytania jego książek i przygotowali m.in. “Flirt towarzyski” z cytatami z jego dzieł  jako propozycję wspólnej zabawy literackiej i sposób na integrację uczestników Nocy w bibliotece.  

Dla pierwszych 1000 bibliotek w akcji trafią paczki z inspiracjami i materiałami promocyjnymi, m.in. książki "Basia i wolność" Egmontu ze scenariuszami zajęć o wartościach do pobrania, ekslibrisy, gry, plakaty, zakładki i film kinowy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki do pobrania i projekcji w bibliotece.

Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213) i potrwa od 16.30 (młodsi) do północy (starsi). O godz. 19.30 biblioteki w akcji połączą się ze sceną w Narodowej i wspólnie przeczytają wiersz – odpowiedź na tegoroczne hasło akcji „Wolno czytać!” – „Szybko” Danuty Wawiłow. A poza tym w programie m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Andrzej Maleszka z ”Magicznym drzewem” (o 16.30 zapraszamy na film, a po filmie na spotkanie z autorem i reżyserem), Artur Barciś z instrukcją obsługi pralki, a jak nadciągnie ciemna noc, nastrój się zmieni, na firmamencie pojawią się gwiazdy reportażu: Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader, a słynne lektorskie „głosy” będą czytać o kaprysach tłumicieli myśli ludzkiej. Będzie się działo, zapraszamy, warto przynieść ze sobą książki naszych nocnych autorów – po autografy! 

4 czerwca w ramach promocji akcji w wielu miejscowościach odbędą się happeningi czytelnicze. Na ławkach w sąsiedztwie biblioteki przysiądą znani i mniej znani mieszkańcy kochający książki, którzy będą głośno czytać ulubione fragmenty. 

Trwa konkurs na mem promujący akcję, czyli hasła: Noc Bibliotek lub Wolno czytać! Uczestnicy publikują memy w internecie i przesyłają na adres: nocbibliotek@ceo.org.pl do 1 czerwca. Rozstrzygnięcie 4 czerwca podczas centralnej Nocy w Bibliotece Narodowej.

Formularz zgłoszeniowy do akcji: http://rejestracja.frsi.org.pl/pr/noc16/create

Mapa bibliotek w akcji: http://rejestracja.frsi.org.pl/pr/noc16 z planem lokalnych wydarzeń .

Materiały do pobrania: http://nocbibliotek.org/pl/materialy-do-pobrania 

Kontakt: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, krajowa koordynatorka akcji, nocbibliotek@ceo.org.pl, tel. 601 061 161

Kontakt w sprawie rejestracji: Agnieszka Koszowska, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl, tel. 722 002 019

Sprawdź jak było w ubiegłym roku: