Nie daj się fake newsom! Jak świadomie korzystać z informacji i nauczyć tego innych? – zapraszamy na webinarium.

Z badań zaprezentowanych przez Reuters Institute for the Study of Journalism wynika, że 48% Polek i Polaków wierzy w informacje, jakie do nich docierają. W informacje pochodzące tylko z Internetu – niewiele mniej, 46%. Z drugiej strony, 39% przebadanych osób ze wszystkich kilkudziesięciu państw zetknęło się w fake newsem w tygodniu poprzedzającym badanie.

Czy osoby dorosłe potrafią naprawdę rozpoznać prawdziwe informacje? A młodzież, teoretycznie świetnie obeznana z technologiami i możliwościami, jakie one dają? Są w stanie ocenić wiarygodność źródeł? Z jednej strony odbiorcy muszą mierzyć się z zalewem różnej jakości newsów w różnych miejscach i mediach, z drugiej – analizować, oceniać, obdarzać zaufaniem. Lub nie. Nie jest to proste. Problem ten został już dostrzeżony i podejmowane są różne działania, które podnoszą czujność osób dorosłych i zwiększają ich kompetencje w zakresie krytycznego myślenia.

Naszym ekspertem będzie Piotr Henzler - edukator, trener, autor i realizator programów edukacyjnych związanych m.in. z angażowaniem mieszkańców do działań na rzecz rozwoju ich społeczności, zarządzaniem i rozwijaniem działań organizacji pozarządowych i instytucji lokalnych.  

Webinarium poprowadzi Magdalena Krasowska-Igras z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Aby wziąć udział w webinarium, należy się zarejestrować klikając poniższy link:
https://frsi.clickmeeting.pl/nie-daj-sie-fake-newsom-jak-swiadomie-korzystac-z-informacji-i-nauczyc-tego-innych/register 

Na podany w formularzu adres mailowy zostanie wysłane potwierdzenie rejestracji wraz z linkiem do webinarium. W dniu webinarium wystarczy kliknąć link lub zielony przycisk „dołącz” znajdujący się w mailu potwierdzającym rejestrację.

Przed rejestracją prosimy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W ramach programu „Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji” przygotowane zostały dwa rodzaje materiałów edukacyjnych, które mogą się przydać tym, którzy organizują i prowadzą różnego rodzaju wydarzenia edukacyjne. Zarówno dla osób dorosłych, jak i dla młodzieży.

Po pierwsze, to poradnik pod takim samym tytułem jak program, prezentujący podstawowe zagadnienia związane z oceną wiarygodności informacji oraz kilkanaście aplikacji pomocnych w ocenie ich prawdziwości.

Po drugie, powstały dwa scenariusze kilkudziesięciominutowych zajęć – każdy w dwóch wersjach – zajęć dla osób dorosłych i zestaw materiałów pomocniczych. Tak, aby osoby pracujące z dorosłymi mogły łatwo wdrożyć zaproponowane zajęcia w realizowane przez swoje instytucje działania. Jeden z nich, „Nie daj się fake newsom!” wprowadza osoby uczestniczące w świat krytycznego myślenia, skłania do zastanowienia się nad wiarygodnością źródeł informacji i prezentuje proste, bardzo przydatne narzędzie wspierające ocenę prawdziwości wybranego materiału. Drugi scenariusz, „Technologie w służbie prawdy”, zwiększa wiedzę osób uczestniczących na temat działań wymierzonych w fake newsy, ale przede wszystkim – przybliża wybrane aplikacje online, które można – i warto! – wykorzystać do weryfikacji prawdziwości informacji.
Oba te elementy – poradnik „Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacji” oraz dwa scenariusze zajęć, przeznaczonych szczególnie dla osób dorosłych, ale i adaptowalnych do pracy z młodzieżą, wraz z materiałami szkoleniowymi, zostaną omówione i udostępnione podczas webinarium. A oprócz tego – kilka interesujących informacji o fake newsach.

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium!