Mała Książka na Noc Bibliotek - poradnik dla bibliotekarek i bibliotekarzy w akcji

Publikacja zawiera praktyczne informacje, które mogą się przydać w
w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji w bibliotece, a także opisy dobrych praktyk – wybrane i opracowane na podstawie relacji z bibliotek biorących udział w akcji.

Tematy omówione w poradniku to między innymi: pomysły na nocne działania biblioteki, prowadzenie warsztatów, promocja, pozyskiwanie środków finansowych, aspekty prawne, aranżacja przestrzeni czy współpraca biblioteki z wolontariuszami.

Publikację wydało Centrum Edukacji Obywatelskiej, redakcja: Katarzyna Sołtan-Młodożeniec, oprac. graf: Opracowanie graficzne: Marta Przybył. W książce wykorzystano fragmenty materiałów stworzonych dla akcji Noc Bibliotek przez następujących autorów: Anna Czerwińska (s. 38), Paulina Jędrzejewska (s. 62), Agnieszka Kudełka (s. 22), Katarzyna Lejman (s. 56), Ada Małczyńska (s. 30), Agata Napierska (s. 16), Katarzyna Sołtan-Młodożeniec (s. 12), Olga Ślifirska (s. 44), Dariusz Śmiechowski (s. 52).

UWAGA! Papierową wersję publikacji otrzymają wszystkie biblioteki, które zgłoszą się do akcji. Zgłoszenia już od 15 stycznia.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, często jedyne w małych miejscowościach, gdzie nie ma teatrów, kin, muzeów, galerii i filharmonii. Miejsca z bogatą ofertą kulturalną, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to także okazja do atrakcyjnego i niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów, do wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych, a nawet rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka i które zachęcają do czytania wszystkich – od przedszkolaka do emeryta. Dotychczas odbyły się dwie ogólnopolskie edycje akcji "Noc BIbliotek": w 2015 i 2016 roku.

Główny organizator akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorzy: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki. Partnerzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Biblioteka Narodowa, Polona, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Egmont w bibliotece, Lunapark, Wydawnictwo Znak Emotikon, ClickMeeting, Wierzbowski Eversheds. Patroni: Polskie Radio - Jedynka, Magazyn Książki, Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Biblioteka w Szkole, Lustro Biblioteki. Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Publikacja akcji Noc Bibliotek powstała we współpracy z Instytutem Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.