Laureaci 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Nagroda przyznawana jest co roku żyjącemu polskiemu autorowi za książkę dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym jej przyznanie. Książki nagradzane muszą nawiązywać do „słonecznej” wizji twórczości dla dzieci promowanej przez Kornela Makuszyńskiego.

W tym roku z rekordowej liczby 90 książek zgłoszonych przez wydawców, autorów oraz miłośników literatury dla dzieci, jury w składzie: dr Małgorzata Chrobak, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, Stanisława Niedziela, Ewa Świerżewska, Aneta Satława i Jerzy Kumiega pod przewodnictwem prof. Joanny Papuzińskiej wyłoniło 10 pozycji nominowanych:

 1. Grażyna Bąkiewicz, Ale historia… Mieszko, ty wikingu! , Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
 2. Agnieszka Budzicz-Marchlewska, Dwie siostry i wiedźma, Wydawnictwo Skrzat,
 3. Zenon Gierała, Tajemnica starej cerkwi, Wydawnictwo Jedność,
 4. Irena Landau, Ostatnie piętro, Wydawnictwo Literatura,
 5. Zuzanna Orlińska, Stary Noe, Wydawnictwo Literatura,
 6. Renata Piątkowska, Która to Malala?, Wydawnictwo Literatura,
 7. Marcin Prokop, Longin. Tu byłem, Wydawnictwo Znak,
 8. Rafał Skarżycki, Hej, Jędrek, przepraszam czy tu borują, Wydawnictwo Nasza Księgarnia,
 9. Agnieszka Suchowierska, Mat i świat, Wydawnictwo Krytyka Polityczna,
 10. Andrzej Żak, Kapelusz kapitana Drake’a, Wydawnictwo Akapit Press.

Spośród nominowanych książek jury wybrało zwycięzcę i postanowiło o przyznaniu dwóch wyróżnień. 23. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego otrzymała Zuzanna Orlińska za opowiadanie „Stary Noe”, opublikowane przez Wydawnictwo Literatura za plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat. Dodatkowo jury w swoim werdykcie podkreśliło, że współczesność ukazana w szacie graficznej książki sugeruje, że historia Noego jest ciągle obecna w historii ludzi.

Wyróżnienia otrzymały książki:

 • Mat i świat Agnieszki Suchowierskiej, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, za udaną próbę połączenia tradycyjnego motywu wędrującej zabawki z ważnymi sprawami współczesnego świata oraz
 • Ale historia... Mieszko, ty wikingu! Grażyny Bąkiewicz, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, za intrygującą zabawę z historią, łączącą narrację literacką z elementami komiksu.

W tym roku po raz pierwszy wręczona zostanie także Nagroda Czytelników. Każdy może oddać swój głos i wybrać najlepszą, jego zdaniem, książkę 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wystarczy odwiedzić Bibliotekę w Oświęcimiu i zostawić swój głos na specjalnie do tego przygotowanej tablicy, która znajduje się w Bibliotece Młodych na I piętrze lub zagłosować za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie http://mbp-oswiecim.pl/koziolek-glosowanie/. Głosowanie trwa od 22 września do 7 października. Ogłoszenie wyników Nagrody Czytelników nastąpi 13 października podczas uroczystej gali, która rozpocznie się o godz. 11:00. Wyniki zostaną także opublikowane na stronie internetowej biblioteki w Oświęcimiu.