Konkurs na relację z akcji „My ‘89” rozstrzygnięty!

Do akcji zgłosiły się 22 biblioteki z 12 województw. Biblioteki te włączyły się w nagrywanie wspomnień i zbieranie pamiątek związanych z wydarzeniami 1989 roku. Spośród nadesłanych przez nie relacji z przeprowadzonych działań wybraliśmy trzy, za które przyznajemy nagrody główne oraz pięć, które otrzymują wyróżnienia. Do wszystkich bibliotek, które przesłały swoją relację z akcji, trafi egzemplarz książki „Można wybierać. 4 czerwca 1989”.

Nagrody główne otrzymują (kolejność alfabetyczna według miejscowości):

Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Za znakomitą, profesjonalną realizację, wielowątkową narrację i znalezienie w niewielkiej akcji okazji do poszerzenia zasobów biblioteki.

Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą
Za pokazanie, że historia może być przestrzenią do spotkania ludzi, których łączy wspólne doświadczenie, za anegdoty i lokalną topografię miejsc historycznych, za spójność relacji, w której słychać i widać, jak było.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
Za emocje, które przechodzą przez ekran, za prawdę o tym, że nie zawsze jest łatwo odnaleźć siebie w historiach starszych pokoleń i za odkrycie, że historia działa się też na peryferiach.

Wyróżnienia otrzymują:

• Gminna Biblioteka Publiczna w Czarnocinie
  • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Grojcu
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze
  • Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Roppla w Luzinie
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem

Dziękujemy za udział w akcji i gratulujemy!

Akcja „My ‘89” prowadzona jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Akcja "My '89" jest realizowana w ramach Inicjatywy Rok Wolności, społecznych obchodów trzydziestolecia przemian demokratycznych w Polsce.