Konkurs „O Żydach i Żydówkach” rozstrzygnięty!

Wszystkim bibliotekom dziękujemy za udział w akcji – wybranie najciekawszych relacji stanowiło dla nas nie lada wyzwanie. Byliśmy pod wrażeniem Waszego zaangażowania, a przesłane relacje niejednokrotnie wywoływały nasze wzruszenie.

Ostatecznie zdecydowaliśmy się nagrodzić:

• BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W BOBROWNIKACH (link do relacji) za nawiązanie do lokalnej historii, współpracę z Fundacją Brama Cukermana i wycieczkę po pobliskim żydowskim Będzinie.
  • FILIĘ W OSTROSZOWICACH BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ GMINY DZIERŻONIÓW (link do relacji) za bardzo żywy i poruszający – choć „klasyczny” – opis przeprowadzonych zajęć.
  • DOLNOŚLĄSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ IM. TADEUSZA MIKULSKIEGO WE WROCŁAWIU (link do relacji) za ciekawą i dynamiczną relację z zajęć poświęconych przeciwdziałaniu mowie nienawiści.

• BIBLIOTEKĘ MIEJSKĄ IM. JANA KASPROWICZA W INOWROCŁAWIU (link do relacji) za oryginalną – a jednocześnie „tradycyjną” w formie – relację i duży zasięg akcji (pięć spotkań dla 115 młodych osób z czterech szkół).
  • GMINNĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W WIŻAJNACH (link do relacji) za odniesienie do współczesnej sytuacji i bardzo ładne zdjęcia.

Konkurs dla bibliotek „O Żydach i Żydówkach” był współorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundację Humanity in Action Polska.

Nagrody w konkursie zostały przekazane przez Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dobra Literatura, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Zakamarki oraz Narodowe Centrum Kultury.