Konkurs „O Żydach i Żydówkach”

Wystarczy wypełnić krótki formularz online, by otrzymać pakiety co najmniej 20 egzemplarzy interaktywnej książki dla dzieci i młodzieży „O Żydach i Żydówkach”. Uwaga! Trzeba zrobić to szybko, ponieważ stosujemy zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”. Do konkursu zostanie zakwalifikowanych 100 bibliotek.

Zadaniem bibliotek będzie przeprowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży inspirowanych przesłanymi książkami, a następnie umieszczenie relacji w Internecie. Dodatkowo, pięć bibliotek, które przygotują najciekawsze, najbardziej oryginalne i atrakcyjne relacje ze spotkań dla dzieci i młodzieży, zostanie nagrodzonych zestawem nowo wydanych książek związanych z tematyką wielokulturowości.

O KSIĄŻCE

„O Żydach i Żydówkach” to interaktywna książka, która zachęca czytelników i czytelniczki do poznania kultury żydowskiej. Interaktywna, ponieważ nie jest to książka tylko do czytania, ale przede wszystkim do działania. Jej strony pełne są zadań, które kulturę żydowską i historię Żydów i Żydówek przybliżają w sposób praktyczny – na przykład poprzez grę w Bingo. A zamiast zwykłego opisu tradycyjnego żydowskiego dania baba ghanoush, w książce znajdziecie zachętę do przygotowania tej potrawy. „O Żydach i Żydówkach” pomoże czytelnikom i czytelniczkom zidentyfikować i zweryfikować znane im stereotypy i mity dotyczące kultury żydowskiej. Dzięki ostatniej części, poświęconej mowie nienawiści, książka kształci też aktywne postawy przeciwdziałania dyskryminacji.

PRZEBIEG KONKURSU

1. Biblioteki wypełniają formularz zgłoszeniowy pod adresem:
    https://o-zydach-i-zydowkach.evenea.pl/ - liczy się czas, bo do udziału w konkursie zakwalifikuje się 100 bibliotek, które zgłoszą się jako pierwsze.
  2. Do 19 maja 2017 r. roku organizatorzy:
    • ogłaszają listę bibliotek uczestniczących w konkursie na www.biblioteki.org oraz przesyłają informację o wynikach na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym;
    • wysyłają książki do 100 bibliotek, które zakwalifikowały się do udziału w konkursie.
  3. Do 30 czerwca 2017 roku biblioteki mają czas na:
    • przeprowadzenie przynajmniej jednego spotkania dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem otrzymanych książek (wykorzystanie scenariuszy nie jest obowiązkowe, możliwe jest zrealizowanie spotkania edukacyjnego zgodnie z własnym, indywidualnym pomysłem),
    • przygotowanie i umieszczenie w Internecie (np. na stronie WWW biblioteki lub na jej profilu na portalu społecznościowym Facebook) relacji ze spotkania (w formie opisu ze zdjęciami, filmu lub innych mediów),
    • przesłanie za pośrednictwem formularza linku do relacji - formularz zostanie uruchomiony w czerwcu, a link do niego zostanie wysłany do wszystkich bibliotek biorących udział w konkursie.
  4. Do 14 lipca 2017 roku organizatorzy konkursu wyłonią pięć najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawem książek związanych z tematyką wielokulturowości. Ocenie podlegać będzie zarówno sposób realizacji spotkania, jak i sama relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców, w tym np. multimedialna forma.

Kontakt:
Bogna Mrozowska: bogna.mrozowska@frsi.org.pl
Monika Mazur-Rafał: m.rafal@humanityinaction.org

Konkurs dla bibliotek „O Żydach i Żydówkach” współorganizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Humanity in Action Polska.

Nagrody w konkursie zostały przekazane przez Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dobra Literatura, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Zakamarki oraz Narodowe Centrum Kultury.