Kongres "Brawo My Brawo Wy!" za nami

Tegoroczny kongres miał nieco inny charakter niż poprzednie, zbiegł się bowiem z dziesięcioleciem naszej fundacji i tym samym z czasem podsumowań. W sesji inauguracyjnej przyglądaliśmy się doświadczeniom tych 10 lat w gronie znakomitych gości: bibliotekarek, bibliotekarzy i przyjaciół bibliotek. Wspominaliśmy początki Programu Rozwoju Bibliotek (a więc i pierwsze lata FRSI), dziękowaliśmy wszystkim zaangażowanym w realizację zarówno tego Programu, jak i innych naszych działań, świętowaliśmy wspólne sukcesy. W wydarzeniu - tym razem nawiązującym oprawą i przebiegiem do Oscarowej Gali - towarzyszyły nam znakomite: Urszula Dudziak i Anna Bikont.

Jak co roku, nie zabrakło warsztatów, prezentacji i angażujących aktywności w kuluarach, o tematyce nawiązującej do motywów przewodnich tegorocznego kongresu: współpracy i dobrego świętowania. Swoje działania prezentowały sieci bibliotekarek i bibliotekarzy oraz zaproszeni goście - zaprzyjaźnione biblioteki i wydawnictwa. W drugim dniu kongresu wspólnie prognozowaliśmy przyszłość bibliotek w perspektywie najbliższych 10 lat, biorąc pod uwagę różne aspekty funkcjonowania bibliotek (i świata), takie jak: książka, nowe technologie, kultura, przestrzeń publiczna, działania społeczno-obywatelskie, świadomość ekologiczna oraz edukacja globalna.

Podobnie jak w latach poprzednich, w czasie inauguracji kongresu nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Tegorocznymi laureatkami zostały:

• w kategorii "placówka biblioteczna większa" - Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie,
  • w kategorii "placówka biblioteczna mniejsza" - Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej.

Wyróżnienia otrzymały:

• Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie,
  • Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,
  • Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy,
  • Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Składamy serdeczne gratulacje i podziękowania!

Zobacz film podsumowujący kongres "Brawo My! Brawo Wy!".