Globalnie w bibliotekach – zapraszamy do udziału w programie

Program „Globalnie w bibliotekach” ma na celu zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej. Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób myślimy o pomocy humanitarnej i ludziach, którym pomoc jest udzielana. Zapraszamy do wspólnej dyskusji!

Każda biblioteka, która zakwalifikuje się do programu, otrzyma pakiet materiałów edukacyjnych, skupionych wokół refleksji na temat pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań, na które pomoc humanitarna odpowiada. Pakiet zawiera:

• Karty Dyskusji dla dorosłych i młodzieży,
  • scenariusz warsztatu dla dzieci,
  • zestaw plakatów edukacyjnych.

Do programu zostanie zakwalifikowanych pierwsze 50 bibliotek, które zadeklarują chęć wykorzystania materiałów edukacyjnych i zorganizowania na ich podstawie:

• spotkania dyskusyjnego dla dorosłych i młodzieży, opartego na Kartach Dyskusji

i/lub

• warsztatu dla dzieci opartego na scenariuszu zajęć.

Rekrutacja rozpocznie się 9 kwietnia (poniedziałek) o godzinie 14.00. Właśnie wtedy na portalu www.biblioteki.org udostępnimy formularz online.

CO DOKŁADNIE KRYJE PAKIET?

• Karty Dyskusji -  to narzędzie edukacyjne, które wspiera prowadzenie dyskusji na ważne globalne tematy. W programie „Globalnie w bibliotekach” zapraszamy bibliotekarzy i bibliotekarki do poprowadzenia spotkania dyskusyjnego dla młodzieży i dorosłych. Jedna z proponowanych dyskusji inspirowana jest słynnym wykładem TEDx Chimamandy Ngozi Adichie „Niebezpieczeństwo jednej historii” na temat stereotypów i ich oddziaływania. Druga dotyczy filmów SAIH Norway „Let’s save Africa” oraz „Africa for Norway” o pomaganiu a ludzkiej godności.
  • Scenariusz warsztatu - dla młodszych użytkowników i użytkowniczek bibliotek przygotowany został specjalny scenariusz warsztatu, wprowadzający w tematykę pomocy humanitarnej. Warsztat „Kiedy przychodzi kryzys” to przestrzeń, w której najmłodsi będą mogli porozmawiać o trudnych wydarzeniach, o których przypadkiem słyszą w mediach lub w rozmowach dorosłych.
  • Plakaty edukacyjne - biblioteki otrzymają pakiet plakatów edukacyjnych, dzięki którym przestrzeń bibliotek stanie się również wystawą poświęconą tematyce pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań współczesnego świata.

Dodatkowo Zachęcamy Was do sięgnięcia do podręcznika „Dobre spotkanie. Jak to zrobić?”, który został przygotowany jako materiał towarzyszący szkoleniom z facylitacji, realizowanym przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Jeśli zaś potrzebujecie informacji „w pigułce”, polecamy Wam poradnik  „Dobra dyskusja. Wskazówki dla bibliotek”, w którym przekazujemy szereg podpowiedzi dotyczących przeprowadzenia spotkania.

CHCEMY WAS ZOBACZYĆ!

Wszystkie biblioteki zakwalifikowane do programu zostaną poproszone o przygotowanie relacji ze spotkań i warsztatów (np. na stronie www biblioteki lub na jej profilu na portalu społecznościowym Facebook). Relację (lub kilka relacji) będzie można przesłać za pomocą formularza online, który przygotujemy. Dzięki temu dowiemy się, jak podobały Wam się zaproponowane przez nas działania.

CHCECIE DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ? MACIE PYTANIA?

Już w poniedziałek o godzinie 12.00 zapraszamy na webinarium, podczas którego krok po kroku przedstawimy szczegółowe informacje na temat programu „Globalnie w bibliotekach”. Naszą ekspertką będzie Wioleta Hutniczak, specjalistka ds. edukacji w Polskiej Akcji Humanitarnej.

Rejestracja na webinarium: https://frsi.clickmeeting.pl/globalnie-w-bibliotekach/register

PRZEBIEG PROGRAMU

09 kwietnia 2018 roku (godz. 12:00):

• zapraszamy biblioteki do udziału w webinarium otwierającym  program „Globalnie w bibliotekach”, podczas którego opowiemy o programie oraz odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące udziału w nim.

09 kwietnia 2018 roku (godz. 14:00):

• udostępnimy na portalu biblioteki.org formularz zgłoszeniowy.

Do 20 kwietnia 2018 roku:

• biblioteki wypełniają formularz zgłoszeniowy na portalu www.biblioteki.org. Do udziału w programie zakwalifikuje się 50 bibliotek, które zgłoszą się jako pierwsze i zadeklarują chęć przeprowadzenia spotkań i warsztatów do 26 czerwca.

Do 23 kwietnia 2018 roku:

• organizatorzy ogłaszają listę bibliotek zakwalifikowanych do programu na portalu  www.biblioteki.org oraz przesyłają informację o wynikach na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym.

Do 30 kwietnia 2018:

• organizatorzy wysyłają materiały edukacyjne do 50 bibliotek, które zakwalifikowały się do udziału w programie. Część materiałów zostanie przesłana w formie drukowanej, a część w formie online, do samodzielnego wydrukowania.

Do 30 czerwca 2018 roku:

• biblioteki mają czas na przeprowadzenie przynajmniej jednego spotkania dla młodzieży i dorosłych (Karty Dyskusji) i/lub dla dzieci (scenariusz warsztatu) z  wykorzystaniem otrzymanych materiałów edukacyjnych,
  • przygotowanie i umieszczenie w internecie (np. na stronie www biblioteki lub na jej profilu na portalu społecznościowym Facebook) relacji ze spotkania lub spotkań (w formie opisu ze zdjęciami, filmu lub innych mediów).

Do 13 lipca 2018 roku:

• biblioteki mają czas na przesłanie za pośrednictwem formularza przekazanego przez organizatorów linku do relacji.

KONTAKT:
Wioleta Hutniczak: wioleta.hutniczak@pah.org.pl
Małgorzata Dąbrowska: malgorzata.dabrowska@frsi.org.pl
________________________________________
Program  „Globalnie w bibliotekach” jest realizowany przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.