Globalnie w bibliotekach – zapraszamy do udziału w drugiej edycji programu

Druga edycja programu „Globalnie w bibliotekach” ma na celu zaangażowanie bibliotek w dyskusję i refleksję nad dwoma światowymi wyzwaniami: problemami głodu i ubóstwa. Październik to miesiąc w którym obchodzimy dwa ważne dni:

• Międzynarodowy Dzień Żywności i Walki z Głodem (16 października),
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem (17 października).

Z tego powodu chcemy zwrócić uwagę na obydwa problemy, porozmawiać o ich przyczynach oraz wzmocnić narodową solidarność w walce z nimi.

Każda biblioteka, która zakwalifikuje się do programu, otrzyma (w wersji elektronicznej) pakiet materiałów edukacyjnych, dotyczących globalnych wyzwań głodu i ubóstwa. Pakiet zawiera:

• 2 gry terenowe dla młodzieży i dorosłych
  • scenariusz warsztatu dla młodzieży i dorosłych
  • scenariusz warsztatu dla dzieci

Do programu zostaną zakwalifikowane biblioteki, które zadeklarują chęć wykorzystania materiałów edukacyjnych i zorganizowania na ich podstawie:

• gry terenowej dla dorosłych i młodzieży, wykorzystującej otrzymane scenariusze gier

i/lub

• warsztatu dla dorosłych i młodzieży wykorzystującego otrzymany scenariusz zajęć

i/lub

• warsztatu dla dzieci wykorzystującego otrzymany scenariusz zajęć.

Rekrutacja rozpocznie się 10 września (poniedziałek) o godzinie 14.00. Wtedy na portalu www.biblioteki.org udostępnimy formularz zgłoszeniowy.

CO ZNAJDUJE SIĘ W PAKIECIE?

• Gra terenowa “KróleSTWO UBÓ” – angażuje do działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata i  pozwala  wczuć się w rolę osób, które na co dzień borykają się z takimi problemami jak malaria, utrudniony dostęp do edukacji czy ubóstwo. Forma gry umożliwia przekazanie wiedzy na temat współzależności między nami, ludźmi żyjącymi w krajach globalnej Północy, a mieszkańcami państw globalnego Południa w interesujący i aktywny sposób.
  • Gra terenowa “Głodni Wiedzy” – to gra terenowa skupiona wokół tematu żywności i głodu. Uczestnicy poprzez wykonywanie zadań zdobywają wiedzę dotyczącą problemu głodu, miejsc jego występowania oraz skali zjawiska. Gra mobilizuje do podjęcia działań, na rzecz rozwiązywania problemu głodu na świecie
  • Scenariusz warsztatu “Co się dzieje, jak się nie je” – dla młodszych użytkowników i użytkowniczek bibliotek przygotowany został specjalny scenariusz warsztatu, wprowadzający w tematykę głodu. Warsztat „Co się dzieje, jak się nie je” to przestrzeń, w której najmłodsi będą mogli porozmawiać o trudnym temacie głodu,  o którym czasem słyszą w mediach lub w rozmowach dorosłych.
  • Scenariusz warsztatu “Skąd się bierze głód” – skierowany do dorosłych i młodzieży warsztat “Skąd się bierze głód” to dwugodzinne spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o przyczynach występowania głodu na świecie. Podczas warsztatu, który opiera się m.in. na fragmencie książki Jana Zielgera “Geopolityka głodu” uczestnicy wypracują zarówno własne wnioski dotyczące przyczyn, jak i konkretne działania, które mogą pomóc w ich przezwyciężeniu.

CHCEMY WAS ZOBACZYĆ!

Wszystkie biblioteki zakwalifikowane do programu zostaną poproszone o przygotowanie relacji ze spotkań i warsztatów (np. na stronie www biblioteki lub na jej profilu na portalu społecznościowym Facebook). Relację (lub kilka relacji) będzie można przesłać za pomocą formularza online, który przygotujemy. Dzięki temu dowiemy się, jak podobały Wam się zaproponowane przez nas działania.

CHCECIE DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ? MACIE PYTANIA?

W poniedziałek (10 września) o godzinie 10:00 zapraszamy na webinarium, podczas którego krok po kroku przedstawimy szczegółowe informacje na temat drugiej edycji programu „Globalnie w bibliotekach”.

Podczas webinarium opowiemy między innymi o:

• tematach przewodnich, którymi będziemy się zajmować w programie,
  • materiałach edukacyjnych, jakie otrzymają uczestniczące w niej biblioteki,
  • zasadach udziału,
  • zobowiązaniach bibliotek,
  • harmonogramie.

Odpowiemy także na wszystkie Wasze pytania związane z programem.

Naszą ekspertką podczas webinarium będzie Wioleta Hutniczak - specjalistka ds. edukacji w Polskiej Akcji Humanitarnej. Wioleta w PAH zajmuje się właśnie edukacją globalną. Projektuje programy edukacyjne dla szkół zaangażowanych w działania PAH, przygotowuje materiały edukacje takie jak: gry, scenariusze warsztatów oraz webinaria skupione wokół edukacji oraz globalnych współzależności. Jest również osobą odpowiedzialną za program „Globalnie w bibliotekach”.

Webinarium będzie prowadzić Katarzyna Morawska - koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Aby wziąć udział w webinarium, należy się zarejestrować klikając poniższy link:

Na podany w formularzu adres mailowy zostanie wysłane potwierdzenie rejestracji wraz z linkiem do webinarium. W dniu webinarium wystarczy kliknąć link lub zielony przycisk „dołącz” znajdujący się w mailu potwierdzającym rejestrację.

Przed rejestracją prosimy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Serdecznie zapraszamy!