Docenić bibliotekę - jak skutecznie prowadzić rzecznictwo? Zapraszamy do udziału w kursie e-learningowym

CO TO JEST RZECZNICTWO?

Sformułowanie „rzecznictwo” brzmi obco? Budzi wątpliwości? Nic dziwnego! Pojęcie to, pochodzące od angielskiego słowa advocacy, jest w Polsce dość młode i rzadko używane. W skrócie, oznacza występowanie w czyimś imieniu (np. jakiejś grupy ludzi, organizacji, instytucji). Po to, by osiągnąć określony cel - na przykład otrzymać wsparcie niezbędne do realizacji określonego pomysłu, pozyskać fundusze etc. Działania rzecznicze powinny więc prowadzić wszystkie biblioteki! Podczas naszego kursu podpowiadamy, w jaki sposób robić to skutecznie.

DLA KOGO?

Do udziału w kursie zapraszamy przede wszystkim biblioteki publiczne z małych miejscowości. Mogą wziąć w nim udział również inne zainteresowane nim osoby. Polecamy go szczególnie także pracownikom bibliotek szkolnych, pedagogicznych czy wojskowych, przedstawicielom organizacji pozarządowych, osobom zatrudnionym w domach kultury i innych gminnych instytucjach.

Przewidujemy, że czas spędzony nad kursem to ok 15 godzin. Czas ten możesz wydłużyć lub skrócić w zależności od Twojego tempa nauki i potrzeb.

DLACZEGO WARTO?

• Zbudujesz naprawdę dobre relacje biblioteki z samorządem.
  • Wzmocnisz pozytywny wizerunek Twojej biblioteki.
  • Będziesz mieć gotowy Plan Rzecznictwa.
  • Zaangażujesz cały zespół w prowadzenie działań rzeczniczych.
  • Śmiało zrealizujesz nowe pomysły.
  • Wiedzę, którą zdobędziesz dzięki kursowi, od ręki przetestujesz w praktyce! Umożliwi Ci to Plan Rzecznictwa - prosty dokument, który będziesz uzupełniać stopniowo, w miarę przechodzenia przez poszczególne moduły kursu. Dzięki niemu od A do Z zaplanujesz działania rzecznicze dla Twojej biblioteki. A na zakończenie otrzymasz certyfikat!

PROGRAM KURSU

Kurs składa się z 11 modułów:

1. WPROWADZENIE - czyli podstawowe informacje o tym, o tym czym jest rzecznictwo, w jaki sposób je poradzić i do kogo kierować.
  2. ZASOBY BIBLIOTEKI - czyli przegląd tego, czym dysponuje biblioteka, i co może się przydać do prowadzenia działań rzeczniczych.
  3. PROBLEM RZECZNICZY - czyli moment weryfikacji, czy dana sprawa rzeczywiście może być rozwiązana za pomocą rzecznictwa.
  4. CELE RZECZNICZE - czyli decyzja, co chcemy osiągnąć prowadząc działania rzecznicze.
  5. OKREŚLENIE ADRESATÓW RZECZNICTWA - czyli osób, do których będziesz się zwracać, aby uzyskać wsparcie Twojego pomysłu.
  6. ANALIZA ADRESATÓW - czyli ustalenie, jakie jest nastawienie adresatów do rzeczniczego celu, rozpoznanie ich potrzeb i możliwości działania.
  7. PRZEKAZ RZECZNICZY - czyli tworzenie krótkiej wypowiedzi, która może Ci pomóc w realizacji rzeczniczego celu.
  8. PREZENTACJA O BIBLIOTECE - czyli przygotowanie atrakcyjnej prezentacji o bibliotece i jej działalności, na przykład do wykorzystania na posiedzeniu rady gminy.
  9. REGULARNE DZIAŁANIA I KAMPANIE RZECZNICZE - czyli katalog rozmaitych działań, jakie z sukcesem zrealizowały polskie biblioteki, a także praktyczne wskazówki na temat realizacji kampanii rezczniczych.
  10. RELACJE Z MEDIAMI - czyli skuteczne sposoby komunikowania się z dziennikarzami, które sprawią, że o bibliotece będzie głośno.
  11. BUDOWANIE WIZERUNKU I DOBRYCH RELACJI PRZEZ STRONĘ INTERNETOWĄ BIBLIOTEKI I MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE - czyli zestaw wskazówek na temat tworzenia ciekawej i atrakcyjnej strony www oraz skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

• Wejdź na stronę https://kursy.frsi.org.pl/ i kliknij znajdujący się w prawym górnym rogu przycisk "Zaloguj się"
  • Na stronie logowania,która się wtedy otworzy, kliknij przycisk "Załóż konto"
  • Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych (zgoda na ich przetwarzanie jest wymagana, aby wziąć udział w kursie) i kliknij przycisk "Dalej"
  • Wypełnij formularz rejestracyjny i zacznij korzystać z kursu.

Pytania i uwagi dotyczące kursu prosimy kierować na adres agnieszka.koszowska@frsi.org.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału!