„Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!” – zapraszamy do udziału w konkursie!

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu zajęć dla dzieci, celebrujących rocznicę odzyskania niepodległości, inspirowanych jedną z czterech książek Wydawnictwa Egmont z serii “Czytam sobie z kotylionem” oraz miejscami, wydarzeniami lub postaciami ważnymi dla lokalnej społeczności. Zajęcia powinny promować samodzielne czytanie przez dzieci. Przygotowując zajęcia można wykorzystać scenariusze nawiązujące do treści czterech książek z serii “Czytam sobie z kotylionem”. Scenariusze mogą być też inspiracją do odkrywania ważnych, miejsc, obiektów, wydarzeń historycznych w Waszej miejscowości. Książki i scenariusze dostępne są niżej do pobrania w wersji pdf.

Relację z zajęć należy zamieścić na portalu www.labib.pl, a link do relacji przesłać przez formularz zgłoszeniowy online. Mogą to być np. filmiki, fotorelacje lub prace plastyczne.

30 bibliotek, które przygotują najciekawsze, najbardziej oryginalne i atrakcyjne relacje z zajęć, zostanie nagrodzonych zestawami 15 książek z serii “Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont.

Tytułowa parasolka  z książki „Koronkowa parasolka z Gdyni. Opowieść o mieście” nie jest zwyczajnym przedmiotem, lecz przewodniczką czytelnika w podróży w przeszłość. Szybuje nad miastem i z jej perspektywy oglądamy Gdynię sprzed stu lat. A jak wyglądało kiedyś Twoje miasto? Jak wygląda dzisiaj?

Inspirując się historią Zofii Stryjeńskiej – pełnej humoru i zwrotów akcji historii życia wybitnej polskiej malarki – można zaproponować dzieciom temat zajęć: najbarwniejsze czy najciekawsze miejsce w Waszej miejscowości.

W “Czytam sobie z kotylionem” są też przedstawione sylwetki ważnych postaci dla historii Polski. Poszukajcie w historii Waszego miasta – dalszej czy bliższej – autorytetów, które wywarły wpływ na jego rozwój, kogoś, kto wpłynął na rozwój miasta i jest inspiracją dla jego mieszkańców. Możecie stworzyć jego portret czy przedstawić najważniejsze wydarzenia z jego biografii.

PRZEBIEG KONKURSU

1. Biblioteki pobierają ze strony biblioteki.org.pl dostępne w wersji pdf książki z serii “Czytam sobie z kotylionem”.
2. Do 9 grudnia 2018 roku biblioteki mają czas na:

• przeprowadzenie przynajmniej jednego spotkania dla dzieci z wykorzystaniem jednej z czterech książek (wykorzystanie scenariusza nie jest obowiązkowe, możliwe jest zrealizowanie spotkania edukacyjnego według własnego pomysłu),
  • przygotowanie i umieszczenie relacji ze spotkania w formie artykułu lub inspiracji na platformie www.labib.pl z tagami #czytamsobiezkotylionem i #100latniepodleglosci. W relacji można umieścić linki do strony www i/lub profili w mediach społecznościowych biblioteki zawierających informacje o zorganizowanym w ramach Konkursu przedsięwzięciu.
  • przesłanie linku do relacji umieszczonej na platformie www.labib.pl za pośrednictwem formularza online.

3. Do 21 grudnia 2018 roku organizatorzy konkursu wyłonią 30 najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawem książek Wydawnictwa Egmont . Ocenie podlegać będzie zarówno kreatywność i pomysłowość w realizacji zajęć, oryginalność w wykorzystaniu technik wykonania prac, aktywizacja społeczności lokalnej, wykorzystanie lokalnych wydarzeń, postaci i miejsc, promocja samodzielnego czytania wśród dzieci.

O SERII CZYTAM SOBIE z KOTYLIONEM

Książki z serii Czytam sobie z kotylionem to propozycja przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski. Bohaterowie serii oprowadzają po tematach związanych z niepodległością i patriotyzmem. Opisują wydarzenia prawdziwe poprzez pryzmat ich uczestników, przedstawiają ludzi, którzy w ciągu tych 100 lat byli dla rozwoju niepodległej Polski istotni – czasem, jak marszałek Piłsudski – znani wszystkim, a czasem nieznani – jak bracia Jabłkowscy czy pan Bekker.

Bohaterowie książek z różnych warstw społecznych: pionierzy biznesu, budowniczowie gospodarki czy aktywiści społeczności lokalnej, przedstawiciele myśli naukowo-technicznej, artyści, policjanci, bibliotekarze – każdy uczestniczy w budowaniu wewnętrznej wolności społeczeństwa.

Seria Czytam sobie z kotylionem wyrasta z serii Czytam sobie, której najważniejszą misją jest zarażanie dzieci miłością do samodzielnego czytania, a przez to – samodzielnego myślenia. Więcej na www.czytamsobie.pl, FBCzytanieToDziała