Biblioteki przyjęte do konkursu „Książki do zadań specjalnych”!

Do konkursu przyjęliśmy 70 bibliotek, według kolejności zgłoszeń. Przyjęte biblioteki otrzymają książkę Lai Aguilar pt. „Wolfgang (niezwyczajny)” wydaną przez Wydawnictwa Widnokrąg w ramach projektu „Książki do zadań specjalnych”. Zadaniem bibliotek będzie przeprowadzenie zajęć dla dzieci i/lub młodzieży (12-15 lat), inspirowanych tą książką, a następnie umieszczenie relacji w Internecie. Dodatkowo, trzy biblioteki, które przygotują najciekawsze, najbardziej oryginalne i atrakcyjne relacje ze spotkań, zostaną nagrodzone zestawem książek z projektu „Książki do zadań specjalnych” Wydawnictwa Widnokrąg.

Konkurs współorganizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

O KSIĄŻCE

Wolfgang lubi spisywać listy różnych rzeczy, wie, jak dolecieć na Jowisz, a jego życiem rządzą logika i… muzyka. Tę ceni ponad wszystko. W rzeczywistości chłopiec dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi, którzy go najczęściej drażnią. Wolfgang jest chłopcem w spektrum autyzmu.

Po nagłej śmierci matki jedenastoletni Wolfgang musi zamieszkać z ojcem, którego zupełnie nie zna. Postanawia uciec, by rozpocząć naukę w najlepszej akademii muzycznej na świecie, w końcu jest geniuszem – ma iloraz inteligencji 152 i wybitne zdolności muzyczne. Ale nie jest łatwo uciec niepostrzeżenie w kostiumie astronauty i hełmie na głowie…

Nieprawdopodobna historia Wolfganga pozwala spojrzeć na świat oczami osoby w spektrum autyzmu. To opowieść o stracie, marzeniach i potrzebach niezwyczajnego dziecka. Cenny głos w dyskusji dotyczącej neuroróżnorodności oraz świetny punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi na ten temat. Pokazuje, że odmienność może być darem, nie problemem, o ile jest otoczona otwartością i miłością. Choć pod pewnymi względami Wolfgang wcale nie różni się od innych dzieci.

KONTAKT:

Pytania w sprawie konkursu prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.